Silifke online hotel booking - Booked.net
+14°C

27

 Başkan Kaynar’dan bankalara uyarı

 

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, küresel finansman koşullarında bankaların rolüyle ilgili olarak basın açıklamasında bulundu.

 

Başkan Kaynar, “Son dönemde canımızı yakan hususlardan biri bankaların bize yüklediği maliyetler oldu. Zaten küresel finansman koşulları yüzünden özel sektörün kredi maliyetleri artmıştır. Bunun üstüne bir de, bankaların her yıl artan işlem ücretleri binmektedir.

Reel sektör, bankalara farklı isimler altında; harç, komisyon, dosya ücreti ödemekten bıkmış durumdadır. Zaten bu kadar faiz ödediğimiz bankalar, bir de dosya ücretine mi muhtaç durumdalar acaba? Bu dönemde Reel Sektör hapşırırsa, Bankacılık Sektörü grip olur. Bankalara sesleniyoruz; Artık bu vicdansızlığı, “hep bana” anlayışını bırakın. Unutmayın, Reel Sektör varsa, Kobiler varsa, girişimciler varsa siz varsınız! KOBİ’ler, ekonominin fidanlığıdır. Bu fidanlığa ne kadar iyi bakılırsa o kadar iyi bir orman oluşturulabilir.

KOBİ'ler ucuz finansmana erişmekte biraz zorlanmaktadır. Bankacılık sektörünün mutlaka KOBİ'leri desteklemesi gerekmektedir.

 

Merkez Bankasının yaptığı faiz indirimi ile aynı gün borsa yükselişe geçmiş, Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili pozitif şeyler söylemeye başlamışlardır. Artık Bankaların bunu görmeleri gerekmektedir. Bankacılık sektörü Merkez Bankasının yaptığı faiz indirimini, kendilerinden kredi kullanan vatandaş ve işletmelere yansıtmamış, sadece yeni kredi kullananlara uygulamış, önce kredi kullananın faizini sabitlemiştir. Bankalar, İstedikleri faizi dayatıyorlar. Gözlerini aşırı hırs bürümüş, kar etmekten başka hiçbir şey düşünmeyen bankacılık sektörünün biraz vicdana gelmesi gerekir. Hala eski alışkanlıklarını devam ettirmek istiyorlar. Faizlerin düşmesiyle kredisini revize etmeye çalışanların önüne koca bir set koyuyorlar. Kapatma komisyonu tam bir fiyasko ve bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde uygulanmıyor.

 

Bankaların aldıkları hizmet ve komisyon ücretlerinin de, mevduat için verdikleri her 100 lira faize oranla 2011 yılında 36 lira, 2012 yılında 46 lira ve 2013 yılında ise 53 lira almıştır. Bankaların artık buna bir dur demelerini, Reel Sektöre olarak talep etmekteyiz” dedi.

Okunma Sayısı: 2991
resim