Silifke online hotel booking - Booked.net
+14°C

20

       2014 Yılı Turizm Koordinasyon Toplantısı, Kaymakam Fatih Damatlar’ın katılımıyla belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

       Toplantıya Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, İlçe Sağlık Müdürü Yüksel Eren, İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Biçer, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Recep Şeker, İlçe Jandarma Komutanları, Daire amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşları başkan ve üyeleri katıldı.

       Toplantının açılış konuşmasını yapan Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, Manisa/Soma’da yaşanan faciadan dolayı üzgün olduğunu belirterek, ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diledi ve gündem açılışını yaptı. Toplantıda turizm sezonunun daha verimli geçmesi ve hem halkın hem esnafın hem de ilçeye gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin daha iyi şartlarda tatil yapabilmelerini ve yerli halkın daha iyi şartlar altında yaşayabilmeleri için bazı kararlar görüşüldü. Turizm sezonunun daha verimli geçmesi amacıyla yapılan toplantının gündem maddelerinden bazıları şunlardı; Yeme- içme, konaklama tesisleri ve turizme hizmet veren tüm işletmelerin ve işyerlerinin denetlenmesi, gürültünün engellenmesi, izinsiz seyyar satıcıların önlenmesi, turizme ara eleman yerleştirilmesi, motosiklet trafiğinin denetlenmesi.

       Toplantıda, liman çıkışındaki tırların esnafları rahatsız ettiği gerekçesi ile tırların Taşucu dışına konulması önerildi. İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Biçer ise toplantıda gündeme gelen tırların hız kontrolü ile ilgili şunları söyledi : “Belediyeyle olsun jandarmayla olsun bu konuda düzenlemelerde bulunacağız. Yazın Taşucu’nda altı tane yunus dediğimiz motorize ekip yer alacak” diyerek turizm için rahatsızlık verici bu konuyu çözüme bağlayacağını söyledi. Ardından Suriye’den gelen vatandaşlar için de bir önerge sunuldu. Yerli ve yabancı turistlerin ve işletmelerdeki vatandaşların rahatsız olmamaları için bir dizi önlem alınması konusu görüşüldü. Toplantıda konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa Turgut ise şunları dile getirdi : “Bizler seyyar satıcıların ekmeğinin oynanmaması tarafındayız ama her şeyin de bir kuralı bir kaidesi vardır. Gerekli hijyene önem vermeyen insanlar seyyar satıcılık yapamazlar. Bu konu çok ciddi bir konu ve bunun da üzerinde çalışmalarımız var. Ayrıca gürültü kirliliği açısından şunu söylemek istiyorum, belediye anonsları fazla gürültü yapmasın diye azaltıldı cenazeler ve resmi duyurular haricinde duyuru gürültüsünü azalttık. Yine Göksu ırmağının temizlenmesi için belediye de bir ekip kurduk ve temizlik çalışmalarını sürdürdük. O ırmak kenarından çıkan pislikler insanları hayrete düşürecek cinstendi. Orada çocuklarımız, ailelerimiz yürüyüş yapıyorlar ve yıllardır festival alanı olarak kullanılmış bir yer olması ise şaşırtıcı. Neyse ki oranın temizliğini devam edeceğiz belirli aralıklarla otları temizleyeceğiz ve halkımızın daha iyi bir şekilde doğadan yararlanmasını sağlayacağız. Festival konusuna değinecek olursak önce bulunduğumuz yeri sahipleneceğiz, yaşayabileceğimiz yer haline getireceğiz ki ondan sonra festivalden söz edilebilsin. Festivali bu sene yapmamaya karar vermiştik ama çok istek oldu bizlerde geçmiş yıllardan daha farklı olarak yine bir festival düzenleyeceğiz ama bu festival çok sade olacak, yerel sanatçılar katılacak ve 23-26 Haziran arasında üniversite sınavından sonra ve ramazandan önce bir tarihte olacak. Bunun öğrencilerimiz açısından daha iyi olacağını düşündük. Ama seneye daha kapsamlı bir festival programı düşünüyoruz bunun içinde çalışmalarımız, fikir alışverişlerimiz sürüyor. Ama festivali Göksu Otelin civarından kaldırılması gerektiğinde tüm arkadaşlarımla birlikte hemfikiriz” diyerek hem festivalin akıllarda kalan sorularını yanıtladı hem de yapılan çalışmalardan bahsetti. Daha sonra gündem maddeleri üzerinde tek tek durularak gerekli önlemlerin alınmasına karar verildi.

Okunma Sayısı: 2345
resim