08

 

SİLİFKE TSO’DA “GENÇ GİRİŞİMCİLER” TOPLANTISI YAPILDI


Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı bulunan Genç Girişimciler,Başkan Nurettin KAYNAR Başkanlığında toplandı.


Başkan,Yaptığı açılış konuşmasında ”Odamızın Değerli Genç Üyeleri,Genç Girişimci arkadaşlarım.
Oda olarak sizleri toplamamızın amacı,Odamızı tanıtmak ve siz gençlerle İlçemize,Ülkemize ne gibi değerler katabiliriz,onu konuşmak,tartışmak için davet ettik.


Hepimizin bildiği gibi,”GİRİŞİMCİ DOĞULMAZ,GİRİŞİMCİ OLUNUR”. Bizim gözümüzde hepiniz bir genç girişimcisiniz.İster Babanızın mesleğini devam ettirin,ister yeni bir iş kurun.


Kısaca Girişimcilik demek,zenginlik demektir. Zengin olmak isteyen insanlar girişimci olmak zorunda, bunun yolu buradan geçiyor. Başka türlü, ahlaki olarak zengin olabilmenin yolu yok. Farklı yollarla zengin olabilirsin ama ahlaki olarak zengin olmanın yolu sadece girişimci olmaktan geçmektedir.


İnsanlara en faydalı olan insanlar girişimci olanlardır.Her bir girişimci ileride bir istihdam demektir. Girişimci olmak demek, bir kişinin karnını doyuracak ve onu çalıştıracak demektir. Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik sorunudur. Bu sorunun tek çözümü var o da yeni girişimci sayısını artırmaktan geçiyor. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de özel sektörde çalışan insan sayısı 25 milyon, yani her bir işletme her gün 17 kişiye iş imkanı demektir. 


Üniversite okuyan gençler üzerinde etkiye sahip olan herkesin iş hayatıyla ilgili düşüncelerin değiştirmeleri gerekmektedir.
Gençler üzerinde sadece fikir yetmiyor. Kültürü değiştirmek iş bulma konusunda çok önemli bir yere sahiptir.
Örneğin,Bizim ülkemizde,üniversite okuyan öğrenciye sorduğun zaman okul bittiği zaman Sabancı, Koç gibi ailelerin şirketlerinde çalışacağım diyor. 
Oysaki,ABD’de gençler bir sonraki hamleyi kazanabilmek için orta ölçekli şirketlerde çalışmak istiyorum diyor. 


Arkadaşlar,Bizim ülke olarak, anne ve babalardan , okuldaki hocalardan başlayarak bizlerin bir zihinsel devrime ihtiyacımız var.Bu devrimi yapmadığımız sürece girişimcilik ruhu hiçbir zaman gelişmez.


Burada konuşmama son verirken bu davetimize icap edip bizleri sevindiren siz değerli genç arkadaşlarımıza Silifke Tic.ve San.Odası olarak teşekkür ediyorum.” dedi.


Toplantıya katılan her üye,kendini ve mesleğini tanıttı. Her ay muntazam olarak toplanılması gerektiği,bu toplantılardan çıkacak sonuçların Oda Yönetim Kuruluna öneri olarak sunulmasına ve Toplantıya katılan Oda üyesi genç girişimciler arasında bir Whatsapp Grubu oluşturulmasına karar verildi.

 

Okunma Sayısı: 1064
resim